Zarejestrowanie firmy prawniczej
Oczywiście istnieją pewne kryteria, które należy spełnić, aby rozpocząć tego typu działalność. Osoba taka powinna przede wszystkim mieć możliwość korzystania z wszelkich praw publicznych oraz posiadać pełną zdolność do czynności prawnych. Ponadto musi uzyskać wyższe wykształcenie w Polsce lub za granicą, o ile ustawodawstwo RP uznaje uczelnię wyższą w danym kraju. Następnie prawnik musi ukończyć wybraną praktykę (np. adwokat, radca i zdać odpowiedni egzamin zawodowy. Na koniec należy wyszukać określoną listę zawodów prawniczych (np. prawnicy, lista radców prawnych). Musi zawierać ona: imię i nazwisko, miejsce zamieszkania, adres siedziby, a także dane kontaktowe. Istnieje możliwość dodania odniesienia do przepisów i działów, w których się dany prawnik specjalizuje oraz określenia chęci działania z urzędu. W rejestracji kancelarii pomagają konsultanci dostępni na: https://www.ifirma.pl/rejestracja-firmy.
Specjalne zasady dotyczą również lokalizacji samej kancelarii. Musi być w ona zlokalizowana we właściwym (reprezentatywnym) miejscu, zapewniać poufność, być odpowiednio oznakowana i jasno wskazywać, że usługi świadczy prawnik.
Świadczenie usług prawnych oraz wykonywanie tego zawodu jest równoznaczne z prowadzeniem firmy. Dlatego osoby wykonujące ten zawód muszą zarejestrować działalność w Centrum Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, czyli w CEIDG.
Forma działalności dla prawnika
Wybór formy prawnej spółki jest precyzyjnie określony w art. 11. § 4a § 1 ustawy Prawo o adwokaturze z 1982 r. Zgodnie z nim adwokat może wykonywać zadania związane z jego zawodem w spółkach:
-
prawa cywilnego lub publicznego (jawnych), jeżeli wspólnikami są inni prawnicy, radcy prawni, doradcy podatkowi itp.;
-
partnerskich, których wspólnikami są inni prawnicy, radcy prawni, doradcy podatkowi itp.;
-
spółki komandytowe lub spółki komandytowo-akcyjne, w której komplementariuszami są inni prawnicy, radcy prawni itp.
Jeśli zawód prawnika wykonuje się we własnej kancelarii lub w spółce cywilnej, koniecznie jest zgłoszenie tego do CEIDG z odpowiednim wnioskiem. Jeżeli jednak zdecyduje się wykonywać swoje obowiązki w ramach spółki prawa handlowego (tj. jawnej, zrzeszenia zawodowego, spółki komandytowej, spółki komandytowo-akcyjnej), należy dokonać wpisu w Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS).
Po takowej czynności wymagane jest wybranie odpowiedniej kodu PKD. Działalność prawnicza może wiązać się z następującymi kodami:
PKD 69. 10 i oznacza to:
-
reprezentowanie interesów jednej strony przeciwko drugiej stronie w sądzie lub przed innym organem orzekającym, prowadzone przez adwokatów, radców prawnych lub pod ich nadzorem:
- doradztwo oraz reprezentowanie w sprawach cywilnych,
- doradztwo oraz reprezentowanie w sprawach karnych,
- doradztwo oraz reprezentowanie w sprawach (sporach) pracowniczych.
-
doradztwo prawne i konsultacje ogólne, przygotowywanie pism prawnych w zakresie:
- regulaminy, umowy, porozumienia i inne dokumenty związane z prowadzeniem firm,
- dokumentację patentową i prawa autorskie,
-przygotowywanie innych dokumentów prawnych, takich jak testamenty, pełnomocnictwa itp. -
czynności związane z działalnością komorników, notariuszy, arbitrów, radców prawnych, rzeczników patentowych, mediatorów.
Jeśli oferujesz usługi osobom fizycznym, jesteś zobowiązany do ich sprzedaży na kasie fiskalnej. Jeśli nie posiadasz numeru REGON lub NIP, nie trzeba tego dodatkowo robić. Są one automatycznie wyrabiane podczas wysyłania wniosku do CEIDG.
Jaki najlepiej wybrać sposób księgowości?
Jak wygląda wybór rachunkowości i podatków w praktyce prawnika? W rzeczywistości wiele zależy od tego, gdzie zaczyna się swoją karierę. Najlepszą opcją jest skorzystanie z dedykowanej dla prawników księgowości, sprawdź: https://www.ifirma.pl/ksiegowosc-dla-prawnikow.
W zależności od indywidualnej sytuacji, wybór formy opodatkowania obejmuje:
-
Skala podatkowa (17% lub 32%) - jest korzystna, jeśli dochody nie są wyższe niż 85 528 zł rocznie. Będziesz wówczas podlegał niższej stawce i zapłacisz 32% podatku od tej wartości,
-
Podatek liniowy w wysokości 19% – należy dodać, że przy tej metodzie opodatkowania nie ma się możliwości skorzystania z ulg podatkowych i wspólnego układu rozliczania się z małżonkiem,
-
VAT - usługi prawników, a także adwokatów, biegłych sądowych itp. opodatkowane są stawką 19%, a więc tzw. VAT-R. Jeżeli przedsiębiorca posiada status czynnego podatnika VAT, oprócz KPiR (księgi przychodów i rozchodów) musi także prowadzić ewidencję sprzedaży oraz zakupów z VAT. Powinien zawierać on informacje m.in podstawę i przedmiot podatku, wysokość podatku, ewentualne korekty, wartość podatku należnego do zapłaty na rzecz urzędu skarbowego i zwracanego podatnikowi, informacje umożliwiające identyfikację wszystkich transakcji. W przypadku zapłaty podatku VAT składane jest miesięczne zestawienie VAT-7 oraz kwartalne zestawienie VAT-7K. Dodatkowo przesyłany jest również Jednolity Plik Kontrolny JPK_VAT, który jest zbiorem danych wszystkich faktur dotyczących działalności gospodarczej prawnika,
-
Ryczałt od dochodu ewidencjonowanego (17%/15%) – jeżeli prawnik zarobił w danym roku kalendarzowym więcej niż 2 000 000 euro.
Podatek, który odprowadza się z dochodów prawnika musi być zarejestrowany w KPiR (księga przychodów i rozchodów). Zawierać powinien wszelkie rachunki, faktury i dokumenty finansowe związane z wykonywaniem obowiązków zawodowych. Kompetentny zespół biura rachunkowego, który pomaga w rozwiązywaniu prac można znaleźć tutaj: https://www.ifirma.pl/biuro-rachunkowe-online.