Niewątpliwie wpływ na popularyzację jej fenomenu ma rosnąca świadomość społeczeństwa na temat wagi problemów psychicznych, które nieleczone, prowadzą do poważnych zaburzeń skutkujących nawet stanem zagrożenia życia. Jako, że tempo życia wielu z nas jest dzisiaj zbyt wysokie, a dodatkowo często borykamy się ze stresem związanym z pracą lub trudnymi sytuacjami w życiu osobistym, coraz częściej doświadczamy stanów, które wymagają konsultacji ze specjalistą. W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na szereg kluczowych pytań z dziedziny zdrowia psychicznego.
Czym jest psychoterapia?
Psychoterapia to nic innego jak forma leczenia zaburzeń oraz problemów natury psychicznej.
Sam proces polega na prowadzeniu sesji terapeutycznych podczas których psychoterapeuta, współpracując z pacjentem pozwala mu lepiej zrozumieć towarzyszące mu myśli, uczucia i co najważniejsze - daje mu skuteczne narzędzia do radzenia sobie z występującymi problemami, wpływając tym samym na poprawę jego dobrostanu.
Jakie nurty psychoterapii cieszą się największą popularnością?
W psychoterapii wyróżnia się wiele stosowanych przez terapeutów nurtów. Do tych najbardziej popularnych należą m.in.:
- Nurt poznawczy-behawioralny (CBT), który uczy pacjenta skoncentrowania się na zmianie swoich negatywnych myśli, przekonań, a także samych wzorców zachowań.
- Nurt psychodynamiczny, będący podejściem polegającym na lepszym zrozumieniu nieświadomych procesów, które w sposób istotny wpływają na myśli oraz zachowania pacjenta.
- Nurt poznawczy, którego wyróżnia badanie myśli i przekonań pacjenta oraz ich korelację z występującymi problemami.
- Nurt behawioralny, skupiający się na badaniu zachowania pacjenta i jego wpływu na jego problemy emocjonalne.
Kluczowym czynnikiem mającym wpływ na powodzenie leczenia jest właściwe dopasowanie danego nurtu terapii do występującego problemu z którym boryka się pacjent, dlatego tak ważnym jest aby wybierać tylko i wyłącznie renomowane placówki świadczącego usługi z zakresu zdrowia psychicznego takie jak na przykład Solutio Wrocław, które zatrudniają wysoko kwalifikowanych i certyfikowanych terapeutów.
Dlaczego warto skorzystać z pomocy psychoterapeuty?
Kiedy tylko czujemy, że towarzyszą nam problemy emocjonalne lub napotykamy trudności w nawiązywaniu i utrzymywaniu właściwych relacji interpersonalnych to jest właściwy moment, aby przynajmniej rozważyć wizytę u specjalisty, który pomoże zdefiniować nasz obecny stan i jeśli zajdzie taka konieczność, skieruje nas na dalsze leczenie.
Wszystkie naukowe badania legitymizują psychoterapię jako najskuteczniejszą formę leczenia wszelkich zaburzeń psychicznych takich jak depresja, lęki, zaburzenia osobowości, zaburzenia odżywiania, traumy, uzależnienia i wiele innych, dlatego jeśli potrzebujesz pomocy w związku z występowaniem tych stanów, nie czekaj i umów się na konsultację