Sieć Unite! powstała w 2019 r. dzięki inicjatywie Komisji Europejskiej, zakładającej stworzenie do 2025 r. Europejskiej Strefy Edukacyjnej. Uniwersytety Europejskie to konsorcja uczelni na terytorium Unii, które umożliwiają studentom uzyskiwanie stopni poprzez łączenie studiów w kilku krajach UE i przyczyniają się do rozwoju międzynarodowej konkurencyjności uczelni europejskich
– Sieć Unite! tworzą uczelnie skupione wokół rozwoju nowoczesnych technologii. Naszym głównym celem jest opracowanie nowego systemu nauczania w szkołach wyższych, dlatego oferujemy naszym studentom szereg interdyscyplinarnych programów studiów oraz wiele możliwości międzynarodowych wymian – mówi prof. Tanya Bruhl, przewodnicząca sojuszu i rektorka Uniwersytetu Technicznego w Darmstadt.
Początkowo do sieci Unite! należało siedem czołowych europejskich uczelni: Uniwersytet w Grenoble (Francja), Uniwersytet w Lizbonie (Portugalia), Królewski Instytut Technologiczny w Sztokholmie (Szwecja), Aalto University (Finlandia), Uniwersytet Techniczny w Darmstadt (Niemcy), Politechnika w Turynie (Włochy) oraz Uniwersytet Techniczny Katalonii – Barcelona Tech (Hiszpania). W zeszłym roku do sieci dołączyła Politechnika Wrocławska oraz austriacki Uniwersytet Techniczny w Graz.
– Bardzo zależało nam na dołączeniu do któregoś z sojuszy uniwersytetów europejskich, a szukając miejsca dla siebie, patrzyliśmy przede wszystkim na cele danej sieci i poziom należących do niej uczelni. Unite! okazała się wspaniałą grupą, w której działają uczelnie wysoko notowane w Europie – wyjaśnia prof. Arkadiusz Wójs, rektor PWr. – Oprócz uczelni technicznych należą do niej także uniwersytety ogólne, bo kształcąc młodych ludzi, nie możemy się zamykać tylko na świat inżynierii – dodał.
Łącznie w uczelniach zrzeszonych w sieci Unite! studiuje blisko 200 tys. studentów, a każdego roku naukę kończy niemal 50 tys. absolwentów. Członkowie sieci ściśle współpracują przy ponad 80 projektach, a z możliwości studenckich wyjazdów skorzystało już ponad 2 tys. osób.
Po raz pierwszy we Wrocławiu
Unite! Dialogue to kluczowa, cykliczna i otwarta dla wszystkich członków sieci konferencja organizowana przez poszczególne uczelnie należące do Unite!. Spotkania służą zwiększeniu rozpoznawalności Unite!, jej wizji i wartości wśród społeczności uczelni członkowskich. Gospodarzem 8. edycji spotkania jest właśnie Politechnika Wrocławska, a konferencja odbywa się pod hasłem „Unite!Ecosystems”. Ma to podkreślić znaczenie współpracy i integracji w ramach ekosystemów europejskich uniwersytetów.
W sumie we Wrocławiu zjawiło się ponad 300 wykładowców, pracowników i studentów. Czterodniowe wydarzenie ma podkreślić znaczenie współpracy i integracji w ramach ekosystemów europejskich uniwersytetów. Wszystko po to, by jeszcze mocniej stymulować innowacje, produktywność i zrównoważony rozwój.
– W trakcie konferencji rozmawiamy m.in. o rozwoju dydaktyki i współpracy naukowej, z której mogliby korzystać studenci, doktoranci i młodzi naukowcy. Utworzenie wspólnej przestrzeni w sieci Unite! pozwoli nam na dołączenie do większego świata naukowego. To bardzo istotne, bo obecnie od uczelni technicznych wymaga się rozwiązywania wielkich problemów związanych np. z globalnym ociepleniem, rozwojem technologii medycznych czy zielonej energii. To wymaga zaangażowania naukowców z różnych dziedzin i w tak dużej rodzinie możemy podejmować te wyzwania – podkreślia prof. Arkadiusz Wójs.
W programie konferencji znalazły się sesje przekrojowe i plenarne oraz spotkania w kilku grupach roboczych. Będą one poświęcone m.in. społeczności E+ czy też pakietom roboczym programu Horyzont Europa.
Część uczestników swoją wizytę w Polsce zaczęła już 16 września. Wtedy właśnie w Karpaczu zorganizowano specjalny warsztat poświęcony możliwej współpracy między poszczególnymi partnerami w projektach Horyzont Europa. Podczas trzydniowego wydarzenia powołane zostały trzy społeczności: w zakresie transformacji energetycznej, zielonej transformacji oraz klimatu, co ma zapoczątkować współpracę w tych obszarach.
O Unite!