Nie ulega wątpliwości, że zawód lekarza obarczony jest ryzykiem wyrządzenia pacjentom szkody. W sytuacji, gdy lekarz nie posiada ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej, a sąd uzna roszczenie lub z poszkodowanym pacjentem zostanie zawarta ugoda, obowiązkiem lekarza będzie wypłata odszkodowania lub renty z własnej kieszeni. Warto jednak wiedzieć, że konieczność posiadania ubezpieczenia OC regulują przepisy prawne. Kogo więc dotyczy obowiązkowe OC? Kiedy lekarz może wykupić ubezpieczenie dobrowolnie? Co obejmuje ubezpieczenie i ile wynoszą składki? Czytaj dalej i poznaj szczegóły polis OC dla lekarzy!
Kiedy lekarz powinien posiadać ubezpieczenie OC?
Zgodnie z treścią ustawy o zawodzie lekarza i lekarza dentysty, lekarz ma obowiązek wykonywać zawód zgodnie ze wskazaniami aktualnej wiedzy medycznej, dostępnymi mu metodami i środkami zapobiegania, rozpoznawania i leczenia chorób, zgodnie z zasadami etyki zawodowej oraz z należytą starannością, a także zgodnie z obowiązującymi normami prawa. Warto jednak podkreślić, że jak każdy zawód, profesja lekarza wiąże się ryzykiem popełnienia błędu niosącego za sobą poważne konsekwencje. Do wyróżnianych w doktrynie błędów medycznych zaliczamy między innymi błąd diagnostyczny, polegający na niewłaściwym rozpoznaniu stanu zdrowia pacjenta, błąd techniczny, polegający na niewłaściwym wykonaniu czynności leczniczej, błąd terapeutyczny, będący ogółem czynności podejmowanych w konsekwencji postawionej uprzednio diagnozy, a także błąd organizacyjny powiązany ze złą organizacją pracy personelu medycznego. Każdy z wyżej wymienionych błędów może wiązać się z wyrządzeniem szkody pacjentowi, polegającej nie tylko na wdrożeniu niewłaściwego leczenia, ale także na błędnym przeprowadzeniu zabiegów, czy spowodowaniu jeszcze większego uszczerbku na zdrowiu. W najtrudniejszych sytuacjach błąd lekarski może doprowadzić nawet do śmierci pacjenta. W przypadku wyrządzenia szkody, pacjent może ubiegać się o wypłatę odszkodowania lub zadośćuczynienia, zaś w przypadku śmierci pacjenta, o pieniądze może ubiegać się jego rodzina. W większości przypadków ubezpieczyciele wyróżniają trzy stopnie ryzyka zawodowego, w zależności od wykonywanych specjalizacji. Do najwyższego stopnia ryzyka zaliczamy specjalizacje zabiegowe, na przykład anestezjologię, chirurgię, czy położnictwo, a także medycynę ratunkową, czy neonatologię. Średni stopień ryzyka obejmuje specjalizacje lekarza dentysty, na przykład ortodoncję, protetykę stomatologiczną, czy stomatologię zachowawczą z endodoncją. Najniższy stopień ryzyka dotyczy pozostałych specjalizacji, na przykład onkologii. Ubezpieczenie lekarza jest zabezpieczeniem specjalisty na wypadek popełnienia jakiegokolwiek błędu medycznego. Regularne opłacanie składek zapewnia lekarzowi ochronę finansową, aby ten nie musiał płacić zasądzonego zadośćuczynienia lub renty z własnych środków. Warto wiedzieć, że zgodnie z prawem istnieją grupy lekarzy zobowiązanych do posiadania ubezpieczenia OC, podczas gdy część specjalistów może zdecydować się na dobrowolne wykupienie polisy.Kogo dotyczy obowiązkowe ubezpieczenie OC?
Obowiązkowe ubezpieczenie OC lekarza obejmuje wszystkich specjalistów świadczących usługi medyczne w formie działalności gospodarczej. Zgodnie z przepisami prawnymi, obowiązek posiadania ubezpieczenia powstaje nie później niż w dniu poprzedzającym dzień rozpoczęcia wykonywania czynności zawodowych. W przypadku gdy lekarz zatrudniony jest na podstawie umowy o pracę, obowiązek ubezpieczenia spoczywa na placówce medycznej, której zadaniem jest zabezpieczenie podmiotu leczniczego przed ewentualną koniecznością pokrycia kosztów odszkodowania lub postępowania sądowego.Zakres obowiązkowego ubezpieczenia OC
Obowiązkowa polisa OC obejmuje szkody wyrządzone przez lekarza w następie udzielania świadczeń zdrowotnych albo niezgodnego z prawem zaniechania udzielania świadczeń zdrowotnych. Warto jednak pamiętać, że w większości przypadków obowiązkowe ubezpieczenie nie obejmuje sytuacji gdy szkoda:- Została wyrządzona przez ubezpieczonego po pozbawieniu go prawa do wykonywania zawodu, a także w okresie zawieszenia prawa do prowadzenia działalności leczniczej,
- Polegała na uszkodzeniu, utracie lub zniszczeniu rzeczy,
- Polegała na zapłacie kar umownych,
- Powstała wskutek działań wojennych, rozruchów i zamieszek, a także aktów terroru,
- Była następstwem zabiegów chirurgii plastycznej lub zabiegów kosmetycznych, jeżeli nie były one udzielane w przypadkach będących następstwem wady wrodzonej, urazu, choroby lub skutków jej leczenia.