Grupa Oto:     Bolesławiec Brzeg Dzierzoniów Głogów Góra Śl. Jawor Jelenia Góra Kamienna Góra Kłodzko Legnica Lubań Lubin Lwówek Milicz Nowogrodziec Nysa Oława Oleśnica Paczków Polkowice
Środa Śl. Strzelin Świdnica Trzebnica Wałbrzych WielkaWyspa Wołów Wrocław Powiat Wrocławski Ząbkowice Śl. Zgorzelec Ziębice Złotoryja Nieruchomości Ogłoszenia Dobre Miejsca Dolny Śląsk

Wrocław
Zawisła flaga Tybetu

     autor:
Share on Facebook   Share on Google+   Tweet about this on Twitter   Share on LinkedIn  
Gdy w Chinach trwała uroczystość otwarcia Igrzysk Olimpijskich, we Wrocławiu na szczycie Iglicy przy Hali Stulecia zawisła flaga Tybetu.

Młodzi wrocławianie, skupieni m.in. w stowarzyszeniu „Młody Wrocław” w ten oryginalny sposób chcieli wskazać na łamanie praw człowieka w Chinach. To także gest solidarności z Tybetańczykami prześladowanymi w ich własnym, okupowanym przez Chiny kraju.

- To nie jest protest przeciw olimpiadzie. Chcemy pokazać drugie oblicze Chin. To nie tylko nowoczesność i rozwijająca się gospodarka, ale również łamanie praw człowieka. Mamy obowiązek o tym mówić – powiedział Tomasz Stefanicki z „Młodego Wrocławia”.

Akcji przyglądało się kilkudziesięciu wrocławian. Najpierw alpinista z liną wspiął się na szczyt, a później na górę wciągnięta została flaga Tybetu. - Po tym co się działo w Tybecie na wiosnę, jest to pewien symbol wszystkich prześladowanych ludzi. Z kolei Iglica to taki nasz wrocławski symbol wolności. Dzięki niemu możemy zwrócić uwagę na to co złego dzieje się w Chinach - dodaje Stefanicki.

To nie jedyny sposób, w jaki wrocławianie łączą się dziś z tymi, których prawa człowieka są łamane w Kraju Środka. Członkowie „Młodego Wrocławia” odnowili napis i pomnik upamiętniający chińską masakrę na placu Tiananmen na pl. Dominikańskim. Wielu wrocławian odwiedziło dziś to miejsce i zapalało znicze.

Tymczasem na murze na Placu Orląt Lwowskich pojawiło się szokujące graffiti. Przedstawia trzech sportowców z przestrzelonymi głowami, każdy z otworem po kuli w głowie z wypływającą z niego krwią. Jego autorem jest grafficiarz Dariusz Paczkowski z Bielska-Białej. Malowidło ma uświadomić ludziom, że w Chinach wykonuje się najwięcej na świecie wyroków śmierci, a egzekucje jeszcze niedawno przeprowadzano tam publicznie na stadionach. Autor zastrzega, że nie występuje przeciwko olimpiadzie lub chińskiemu państwu. – Chodzi o zwrócenie uwagi na cierpienia ludzi i więźniów z Chin i Tybetu – mówi Paczkowski.


AS



o © 2007 - 2024 Otomedia sp. z o.o.
Redakcja  |   Reklama  |   Otomedia.pl
Dzisiaj
Czwartek 25 kwietnia 2024
Imieniny
Jarosława, Marka, Wiki

tel. 660 725 808
tel. 512 745 851
reklama@otomedia.pl