Grupa Oto:     Bolesławiec Brzeg Dzierzoniów Głogów Góra Śl. Jawor Jelenia Góra Kamienna Góra Kłodzko Legnica Lubań Lubin Lwówek Milicz Nowogrodziec Nysa Oława Oleśnica Paczków Polkowice
Środa Śl. Strzelin Świdnica Trzebnica Wałbrzych WielkaWyspa Wołów Wrocław Powiat Wrocławski Ząbkowice Śl. Zgorzelec Ziębice Złotoryja Nieruchomości Ogłoszenia Dobre Miejsca Dolny Śląsk

Wrocław
Odkrył światło w Hadesie

Wydarzenie trwa od 2011-01-17 do 2011-02-06
     autor:
Share on Facebook   Share on Google+   Tweet about this on Twitter   Share on LinkedIn  
Jego recepta na udaną fotografię – widzieć a nie tylko patrzeć, a ponadto nie bać się ludzi. On sam jest nie tylko obok nich ale i z nimi, w różnych miejscach i podczas różnych sytuacji. Tomasz Tomaszewski, jeden z najbardziej znanych, polskich fotografów prezentuje we Wrocławiu swoją najnowszą wystawę.
Odkrył światło w Hadesie
kliknij na zdjęcie, aby powiększyć.Odkrył światło w Hadesie
kliknij na zdjęcie, aby powiększyć.Odkrył światło w Hadesie
kliknij na zdjęcie, aby powiększyć.Odkrył światło w Hadesie
kliknij na zdjęcie, aby powiększyć.

Początkowo biorąc do ręki gazetę, nie dostrzegał, że obok treści, znajdują się w niej także zdjęcia. Nie miał świadomości, że o fotografii można mówić jako o zjawisku. Uświadomił mu to przyjaciel, zapalony fizyk. Od tamtej pory uznał, że skoro przy temacie fotografii można mówić o teorii czasu, to dlaczego by nie używać jej także do opowiedzenia prostszych rzeczy. I tak zaczęła się jego przygoda z fotografowaniem połączonym z poznawaniem.

Tomasz Tomaszewski po raz kolejny pokazuje wrocławianom, co udało mu się zaobserwować w kolejnej, odwiedzanej przez niego części świata, a dokładnie na kawałku polskiej przestrzeni. Tym razem postawił sobie za cel ukazanie ludzi pracy.

Wybrał Śląsk, ponieważ zawsze był on kojarzony z przemysłem ciężkim i pracą fizyczną.

Kiedy dotarł na miejsce, doszło do konfrontacji także i jego dotychczasowych wyobrażeń z zupełnie inną rzeczywistością. Wiedział już wtedy, że przedstawi Śląsk w kolorze, czyli inaczej, niż był pokazywany wcześniej.

- Odkryłem, że Ślązacy są fenomenalnie tolerancyjni, znacznie bardziej, niż ludzie w innych regionach kraju, które odwiedzałem. Mają fantastyczne poczucie humoru i ponad wszelką miarę, cenią pracę. Zauważyłem też, że wartości, które dla mnie są ważne, takie jak stosunek do starszego człowieka, wychowanie młodych ludzi, relacje rodzinne, czy przyjaźń, przetrwały tam znacznie lepiej, niż w innych miejscach Polski – stwierdza.

Według Tomaszewskiego wystarczy odrobina skupienia i nie traktowanie ludzi w sposób przedmiotowy. Wtedy świat staje przed człowiekiem otworem. Przebywając przez kilka miesięcy na Śląsku, nie bał się nowego otoczenia, tylko skrupulatnie je poznawał. Zjeżdżał z górnikami do podziemi metanowych kopalni i przebywał z nimi bez przerwy po siedem godzin dziennie.

Jak tłumaczy, nie robił zdjęć z oddali, tylko starał się być tak blisko, by czuli, że jest „swój”. Dzięki temu mógł dostrzec, jak bardzo są oddani swojej pracy i jak jest ona ciężka. Chodząc uliczkami miast, czy odwiedzając podwórka zrozumiał, że panuje na nich atmosfera troski o drugiego człowieka.

- Spełniają one rolę socjologiczną. Są małymi, pełnymi radości światami, gdzie każdy potrafi zaopiekować się innym, gdy ten tylko jest w potrzebie – mówi.

„Hades?” przełamuje stereotypy, które przypisuje się ludziom Górnego Śląska. Znak zapytania jest zabiegiem celowym autora.

– Mimo, że byłem w miejscach, gdzie nie ma światła, to jednak zobaczyłem tam życie i myślę, że uwierzyłem też w przyszłość tego całego regionu. Mam nadzieję, że rzeczywiście będzie ona w jasnych, żywych kolorach tak, jak na moich zdjęciach – podsumowuje.

Wystawę w Starym Ratuszu można oglądać do 6 lutego.


Ela Małoszyc



o © 2007 - 2024 Otomedia sp. z o.o.
Redakcja  |   Reklama  |   Otomedia.pl
Dzisiaj
Wtorek 23 kwietnia 2024
Imieniny
Ilony, Jerzego, Wojciecha

tel. 660 725 808
tel. 512 745 851
reklama@otomedia.pl