Laureatami Silesiusa w latach ubiegłych byli: m.in.:Tadeusz Różewicz, Stanisław Barańczak, Piotr Sommer, Urszula Kozioł, Marcin Świetlicki i Krystyna Miłobędzka.
Nagroda przyznawana jest corocznie w trzech kategoriach:
a) za całokształt twórczości /podstawą do przyznania nagrody jest publikacja utworów nominowanego autora w roku poprzedzającym daną edycję Nagrody/
b) książka roku /za książkę roku uznaje się premierową książkę polskiego autora, z wyjątkiem wyborów wierszy/
c) debiut roku /za książkę debiutancką uznaje się pierwszą, indywidualną publikację autora większą niż arkusz. Przyznawana jest w zależności od decyzji jury/
Do danej edycji Nagrody można zgłaszać pierwsze wydania książek, które ukazały się w roku poprzednim.
Nagrodę stanowią:
a) statuetka SILESIUS autorstwa Michała Staszczaka.
b) czek na kwotę:
• 100 000 PLN za całokształt
• 50 000 PLN za książkę roku
• 20 000 PLN za debiut roku
Nagrody zostaną wręczone 17 maja podczas uroczystej gali we Wrocławiu.
Prawo zgłaszania książek do Nagrody w kategoriach: książka roku i debiut roku mają wydawnictwa oraz członkowie jury, w kategorii za całokształt – jedynie jurorzy.
Podczas dzisiejszego posiedzenia, jury zakwalifikowało listę pozycji, które zamieszczam poniżej:
Lista książek zakwalifikowanych do Silesiusa 2014
1. Janina Ataman, „Czysta kartka” /Wydawnictwo ABILION/
2. Edward Bańka, „Z wyobraźni i z życia” /Wydawnictwo Ad Rem/
3. Rafał Baron, „Film” /Teatr Mały w Tychach/
4. Kacper Bartczak, „Przenicacy” /Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu/
5. Miłosz Biedrzycki, „Porumb” /Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu/
6. Tamara Bołdak-Janowska, „Hop! Hop! Hop! Traktat o samotności” /Fundacja na Rzecz Kultury i Edukacji im. Tymoteusza Karpowicza/
7. Wojciech Bonowicz, „Echa” /Biuro Literackie/
8. Kamil Brewiński, "clubbing” /Hub Wydawniczy Rozdzielczość Chleba/ DEBIUT
9. Rafał Brasse, „Spacer z Agnieszką” /Drukarnia Wydawnictwo Druk-Ar/
10. Bogusław Bujała, „Przemiany” /Stowarzyszenie Literackie im. K.K. Baczyńskiego/
11. Martyna Buliżańska, „moja jest ta ziemia” /Biuro Literackie/ DEBIUT
12. Agnes Camellis, „Dama czerwo” /Wydawnictwo Miniatura/ DEBIUT
13. Tadeusz Chabrowski, „Vermont” /Mamiko/
14. Przemysław Dakowicz, „Teoria wiersza polskiego” /Towarzystwo Przyjaciół Sopotu/
15. Tomasz Dalasiński, „Stosunki przegrywane” Zeszyty Poetyckie/
16. Tadeusz Dąbrowski, „Pomiędzy” /Wydawnictwo a5/
17. Jacek Dehnel, „Języki obce” /Biuro Literackie/
18. Szymon Domagała-Jakuć, „Hotel Jahwe” /Dom Literatury w Łodzi i Stowarzyszenie Pisarzy Polskich oddział w Łodzi/ DEBIUT
19. Dorota Drążczyk, „Nieumeblowane mieszkanie” /Wydawnictwo Miniatura/
20. Janusz Drzewucki, „Dwanaście dni” /Wydawnictwo Iskry/
21. Łucja Dudzińska, „z mandragory” /Stowarzyszenie Literackie im. K.K. Baczyńskiego/ DEBIUT
22. Mirosłw Dzień, „Linia” /Towarzystwo Przyjaciół Sopotu/
23. Dariusz Dziurzyński, „Epitafia. Remake” /Wydawnictwo ANAGRAM/
24. Gunnar Emmons, „Kamienne skrzydła” /SOWELLO/ DEBIUT
25. Leszek Engelking, „Komu kibicują umarli?” /Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu/
26. Zenon Fajfer, „Powieki” /Wydawnictwo FORMA/
27. Darek Foks, „Rozmowy z głuchym psem” /Dom Literatury w Łodzi i Stowarzyszenie Pisarzy Polskich oddział w Łodzi/
28. Anna Frajlich, „Łodzią jest i jest przystanią” /Wydawnictwo FORMA/
29. Edyta Maria Franczuk, „Schody do życia” /Wydawnictwo ASTRUM/ DEBIUT
30. Piotr Gajda, „Demoludy” /Instytut Mikołowski/
31. Jakub Głuszak, „Moje przesłanie do pokolenia współczesnych trzydziestolatków” /Staromiejski Dom Kultury w Warszawie/ DEBIUT
32. Monika Gorzelak, „Motyle nocy” /Mamiko/ DEBIUT
33. Seweryn Górczak, „Konstytucja” /Staromiejski Dom Kultury w Warszawie/ DEBIUT
34. Krzysztof Graboń, „Ucieczka od niepamięci” /Wydawnictwo „Armagraf”/
35. Mariusz Grzebalski, „W innych okolicznościach” /EMG/
36. Julia Hartwig, „Zapisane” /Wydawnictwo a5/
37. Tomasz Hrynacz, „Przedmowa do 5 smaków” /Wydawnictwo FORMA/
38. Artur Ilgner, „Pieśni triesteńskie” /Towarzystwo Słowaków w Polsce/
39. Bogdan Jaremin, „Tam i tu” /Towarzystwo Przyjaciół Sopotu/
40. Bożena Kaczorowska, „Punkt obserwacyjny” /Mamiko/ DEBIUT
41. Krzysztof Karasek, „Słoneczna balia dzieciństwa” /Instytut Mikołowski/
42. Przemysław Karpiński, „Po nazwisku” /Mamiko/ DEBIUT
43. Beata Kieras, „Lady Hiob otwiera drzwi” /Stowarzyszenie Literackie im. K.K. Baczyńskiego/ DEBIUT
44. Bogusław Kierc, „Manatki” /Biuro Literackie/
45. Marta Kijańska, „Okno życia” /Wydawnictwo MELANŻ/
46. Piotr Klimczak, „Ścieżka dźwiękowa” /Wydawnictwo Nowy Świat/
47. Bartosz Konstrat, „Dzika kość. Encyklopedia utraconych szans” /Starostwo Powiatowe w Olkuszu/
48. Urszula Kopeć-Zaborniak, „Data ważności” /Stowarzyszenie Salon Literacki/
49. Szczepan Kopyt, „Kir” /Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu/
50. Maciej Kowalewski, „Cztery litery: ZIMA” /Wydawnictwo Kwadratura/
51. Kalina Kowalski, „Łupki” Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna w Świdniku/
52. Piotr Kraska, „Rejterada oraz trzydzieści trzy inne utwory wierszem” /SOWELLO/ DEBIUT
53. Rafał Krause, „Pamiętnik z powstania” /Dom Literatury w Łodzi i Stowarzyszenie Pisarzy Polskich oddział w Łodzi/ DEBIUT
54. Inesa Kruszka, „Poskładać niebo” /Wydawnictwo Miniatura/ DEBIUT
55. Marta Kucharska, „Abisynia” /Zeszyty Poetyckie/ Debiut
56. Karolina Kułakowska, „Puste muzea” /Zaułek Wydawniczy „Pomyłka”/ DEBIUT
57. Józef Kurylak, „Wyspa Monte Christo” /Wydawnictwo Lisia Góra/
58. Arkadiusz Kwaczek, „Arkadiament” Zeszyty Poetyckie/ Debiut
59. Grzegorz Kwiatkowski, „Radości” /Biuro Literackie/
60. Kamil Kwidziński, „Conan i Coco” Zeszyty Poetyckie/
61. Małgorzata Lebda, „Granica lasu” /Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu/
62. Krystyna Lenkowska, „Kry i wyspy” /Wydawnictwo Mitel/
63. Elżbieta Lipińska, „na końcu języka” /Mamiko/
64. Ewa Lipska, „Miłość, droga pani Schubert...” /Wydawnictwo a5/
65. Artur Daniel Liskowacki, „Elegijki” /Towarzystwo Przyjaciół Sopotu/
66. Krzysztof Lisowski, „Wiersze i poematy do czytania na głos” /Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu/
67. Mieczysław Machnicki, „Lawa się nasładza, skorupa ciemnieje” /Towarzystwo Przyjaciół Sopotu/
68. Piotr Macierzyński, „kwik” /Wydawnictwo Ha!art/
69. Irena Mackiewicz, „Odchodząc stąd” /SOWELLO/ DEBIUT
70. Agnieszka Marek, „Wypuść mnie, wypuść” /Miejski Dom Kultury w Radomsku/ DEBIUT
71. Maciej Melecki, „Pola toku” /Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu/
72. Piotr Mitzner, „I po kropce” /tCHu/
73. Leszek Aleksander Moczulski, „Kartki na wodzie” /Towarzystwo Przyjaciół Sopotu/
74. Elżbieta Musiał, „Ars Moriendi, czyli poradnik czynności nieużytecznych” Wydawnictwo SIGNO/
75. Krystyna Myszkiewicz, „głębiel” Zeszyty Poetyckie/
76. Andrzej Niewiadomski, „Kapsle i etykietki” /Instytut Mikołowski/
77. Klara Nowakowska, „Niska rozdzielczość” /Fundacja na Rzecz Kultury i Edukacji im. Tymoteusza Karpowicza/
78. Grzegorz Olszański, „Starzy nieznajomi” /Stowarzyszenie Inicjatyw Wydawniczych w Katowicach/
79. Tadeusz Olszewski, „Owoc tarniny” /Mamiko/
80. Wiesława Oramus, „Konstrukcja” /volumina.pl/
81. Eda Ostrowska, „Ptak w tak-taku” /Stowarzyszenie Inicjatyw Wydawniczych w Katowicach/
82. Marcin Ostrychacz, „Zamiatając pod wiatr” /Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu/ DEBIUT
83. Przemysław Owczarek, „Miasto do zjedzenia” /Instytut Mikołowski/
84. Ewa Parma, Anna Rusinek, „Kobiety i ważki” /Zaułek Wydawniczy „Pomyłka”/
85. Miroslawa Piaskowska-Majzel, „(Po)między” /Wydawnictwo FORMA/
86. Aleksander Pietraszunas, „Trzy” /Wydawnictwo Miniatura/
87. Kira Pietrek, „Statystyki” /Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu/
88. Marcin Pietrzak, „Śmierć w ciele” /Stowarzyszenie Literackie im. K.K. Baczyńskiego/ DEBIUT
89. Sławomir Płatek, „Wiersze dla Sophie Marceau i innych kobiet z którymi spałem” /Sławomir Płatek/`/
90. Joanna Pucis, „Znaki nieszczególne” /Stowarzyszenie Salon Literacki/
91. Janusz Radwański, „Chałwa zwyciężonym” /Galeria Sztuki Współczesnej BWA w Olkuszu/
92. Gabriela Rakoczy, „Uszczypnąć nieba” /SOWELLO/ DEBIUT
93. Maciej Raś, „Pasmo” /Strzeliński Ośrodek Kultury/ DEBIUT
94. Joanna Roszak, „Ladino” /Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu/
95. Teresa Rudowicz, „Korzeń werbeny” /Zaułek Wydawniczy „Pomyłka”/
96. Bartosz Sadliński, „Piosenki na zadany temat” /Wydawnictwo RB/
97. Karol Samsel, „Dusze jednodniowe” /Zaułek Wydawniczy „Pomyłka”/
98. Bartosz Sawicki, „Krucha wieczność” /Wydawnictwo FORMA/ DEBIUT
99. Eliza Segiet, „Romans z sobą” /SOWELLO/ DEBIUT
100. Jurata Bogna Serafińska, „Kryształy czasu” /Wydawnictwo „Armagraf”/
101. Marek Kazimierz Siwiec, „Kto” /Oficyna Wydawnicza Epigram/
102. Rafał Skonieczny, „Przeniesiony człowiek” /Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu/
103. Szymon Słomczyński, „Nadjedża” /Biuro Literackie/ DEBIUT
104. Aleksandra Słowik, „Sakwojaż Penelopy” /Zaułek Wydawniczy „Pomyłka”/
105. Michał Sokołowski, „ Asymptoty” / Wydawnictwo Miniatura/ DEBIUT
106. Piotr Stankiewicz. „Elementarz” /Mamiko/ DEBIUT
107. Marek Strzeszewski, „Zależności” /Wydawnictwo „Armagraf”/ DEBIUT
108. Bartosz Suwiński, „Odpust” Zeszyty Poetyckie/
109. Krzysztof Śliwka, „Budda show” /Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu/
110. Ewa Świąc, „Lekcja oddychania” /Stowarzyszenie Literackie im. K.K. Baczyńskiego/ DEBIUT
111. Grzegorz Świątoniowski, „Sód i potas. Wierzę w niespodziankę” /Mamiko/
112. Marek Świerad, „Abstract” /Wydawnictwo Bel-druk/
113. Marcin Świetlicki, „Jeden” /EMG/
114. Maciej Taranek, "repetytorium" / Hub Wydawniczy Rozdzielczość Chleba/ DEBIUT
115. Wacław Tkaczuk, „Na więcej, na przepadłe” /Wydawnictwo Iskry/
116. Paweł Tomanek, „Sam tu, piesku” /Dom Literatury w Łodzi i Stowarzyszenie Pisarzy Polskich oddział w Łodzi/ DEBIUT
117. Piotr Tomczak, „Miłość, miłość, zapałki, książka i ikra” /Mamiko/ DEBIUT
118. Tomasz Urbowicz, „Wielolustro” /Mamiko/
119. Mateusz Wabik, „Porażki poety z rynkiem pracy i kobietami” /Mamiko/
120. Mateusz Wabik, „Czarne msze za rzeczywistośc” /Mamiko/
121. Adam Waga, „Chromając” /Wydawnictwo Literackie/
122. Bartosz Waglewski, „Warszafka płonie” /Biuro Literackie/ DEBIUT
123. Małgorzata Wandasiewicz, „Czułość dozowania” /SOWELLO/ DEBIUT
124. Anna Wirowska, „Pokora i Pycha. Wiersze dla nas i o nas” /Warszawska Firma Wydawnicza/
125. Radosław Wiśniewski, „Abdykacja-wiersze zaangażowane i inne” /Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli/
126. Konrad Wojtyła, „Czarny wodewil” /Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu/
127. Henryk Wolniak-Zbożydarzyc, „Zakład poetycki Wolniak i spółka” /Wydawnictwo Miniatura/
128. Agnieszka Wolny-Hamkało, „Bordeline” /EMG/
129. Grzegorz Wróblewski, „Wanna Hansenów” /Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu/
130. Michał Wróblewski, „Pragnienie tropików” /Wydawnictwo Kwadratura/
131. Filip Zawada, „Świetne sowy” /Biuro Literackie/
132. Katarzyna Ewa Zdanowicz, „Ciemność resort SPA” /Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu/
133. Adam Zdrodowski, „47 lotów balonem” /Wydawnictwo FORMA/
134. Leszek Żuliński, „Totamea” /Zaułek Wydawniczy „Pomyłka”/